Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma daha estetik ve sıcak bir ifade için uygulanabilecek en basit yaklaşımlardan biridir. Dişlerinizin şekli ve dudağınızla uyumu ideal fakat rengi koyu ise uygun ilaçlar kullanılarak kısa sürede doğal dişlerinizin rengi açılabilir. Beyazlatma, doğru ilaçlar seçilerek diş hekimi kontrolünde yapıldığında dişlerinize zararı olmayan bir uygulamadır.

Çeşitli sebeplerle rengi değişmiş dişlere kimyasal ajanlar uygulanması ile dişlerin renginin açılmasına beyazlatma işlemi adı verilmektedir. Diş renginin açılması için estetik amaçla yapılan beyazlatma işlemi diğer alternatiflere kıyasla en koruyucu yöntemdir. Dişin bütünlüğü işlem esnasında bozulmaz. Diş beyazlatma yöntemi ile diş renginiz birkaç ton kadar açılabilir.

Diş Renklenmelerinin Nedenleri Nelerdir?

• Dişlerdeki gelişim bozuklukları
• Dişlerde gelişen herhangi bir yaralanma
• Renklendirici içeren yiyecek ve içecekler (çay, kahve, vişne suyu, kırmızı şarap vb.)
• Sigara gibi tütün maddeleri
• Yaşlanma
• Hastalıklar
• İlaçlar, boyar madde içeren gargaralar

Dişlerin Beyazlatılması Öncesinde Gerekenler Nelerdir?

Beyazlatma yapılacak kişinin ağız hijyeninin ideal olması ve diş yüzeylerinde leke ve diş taşı oluşumunun olmaması gerekir. İşlem öncesinde beyazlatma uygulanacak dişler muayene edilmeli ve diş taşı temizliği ve dolgu gibi gerekli tedaviler yapılmalıdır.
Hekiminizin uygun gördüğü beyazlatma jelinin ısı ya da ışık ile aktive edilmesi ile yapılır. Öncelikle diş yüzeylerindeki dış renk değişimi ve varsa diş taşları periodontal yöntemlerle temizlenir. Diş yüzeyleri cilalanır. Başlangıç fotoğrafı alınır ve renk skalası ile dişin tonu belirlenir. Diş etlerine beyazlatma jelinin değmesini engellemek amaçlı koruyucu bir jel sürülür ve hastaya koruyucu gözlük takılır. Beyazlatma ajanı diş yüzeylerine uygulanır ve 20-30 dakika süreyle aktive edilir.
Bu şekilde yapılan beyazlatmanın başarısı, renk değişimi sebebine ve ağırlığına bağlıdır. Yaşlanma ile olan renk değişimlerinde, fluoroz renklenmesinde çoğunlukla 1 seans yeterli olmaktadır. Tetrasikline bağlı renk değişimlerinde ise 3 hatta 4 seans gerekli olabilir.

 Bembeyaz bir gülüş ve daha detaylı bilgi için bize ulaşın!