Endodonti

Endodonti nedir? Sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Diş çürüğü meydana geldiğinde dişlerde yapılan kanal tedavisinin bilimsel olarak adı endodontidir. Endodonti işleminin adı kanal tedavisidir. Endodontide diş çürüğü meydana geldiğinde dişin merkezinde yer alan iplik gibi sinir dokularının teker teker toplanması işlemidir. Hasar gören diş dokusu endodonti yöntemi ile temizlenmektedir.

 Endodonti yöntemi bir nevi dişin dondurulması yöntemidir. Eski zamanlarda hasarlı olan ve çürük dişler genellikle çekilirdi. Ancak endodonti yönteminin gelmesi ile beraber diş çekme yöntemine mecbur kalınmadıkça başvurulmuyor.
Endodonti yöntemi ile çürük olan hasarlı bölge temizleniyor. Dişte eğer hasar ve kırık varsa bu bölgeye endodonti işleminden sonra dolgu uygulanıyor. Böylece  endodonti yöntemi ile beraber diş kaybı azalmış oluyor.

Endodonti yöntemi şu durumlarda hekim tarafından tavsiye edilerek yapılmaktadır;

•Diş çürükleri
•Çatlak dişler
•Köprü ve takma diş
•Derin diş çürüklerinde endodonti yöntemi uygulanmaktadır.

Endodonti yöntemi dişte meydana gelen hasara göre birkaç seans şeklinde uygulanmaktadır. Endodonti yönteminde seansları aksatmak, ilk seans sonrasında tedaviyi ihmal etmek, diş kaybına neden olabilir. 


Bu nedenle tedavinizi hekiminizin hazırlamış olduğu prosedür ve tarihlere uygun şekilde aksatmamanız başarılı bir sonuç için oldukça önemlidir.
 

Uzmanlarımızdan randevu oluşturabilirsiniz.